Wielu ludzi ma przekonanie, że oferty pracy sezonowej można znaleźć wyłącznie latem. Nic bardziej mylnego – jest bardzo wiele wakatów, na które co rok pracodawcy poszukują chętnych. W jakich miejscach można szukać dodatkowego miejsca zatrudnienia?

Jak podczas wakacji najwięcej osób można spotkać w kurortach nadmorskich, tak zimą wszyscy wypoczywają w górach. Miejscowości położone blisko stoków narciarskich przeżywają prawdziwe oblężenie klientów, dlatego potrzeba rąk do pracy w charakterze dodatkowych pokojówek, kelnerów i pomocy kuchennych. Pojawiają się również oferty pracy dla profesjonalnych instruktorów narciarskich, ale także niewykwalifikowanych animatorów czasu dzieci. Podczas okresu świątecznego i noworocznego można spodziewać się wyższych zarobków, ponieważ wtedy najwięcej ludzi przyjeżdża na wypoczynek. Wielu ludzi poszukuje ofert pracy w charakterze świętego Mikołaja albo jego elfów. Centra handlowe, a także prywatne agencje, potrzebują pracowników z podejściem do dzieci. W związku ze Świętami Bożego Narodzenia hurtownie i sklepy mają większy popyt na swoje produkty, dlatego dodatkowi pracownicy pakujący prezenty są na wagę złota.

Tych wszystkich zajęć można poszukiwać zarówno w kraju, jak i za granicą – warunkiem jest dobre opanowanie języka. Natomiast zajęcia sezonowe za granicą, które nie wymagają dodatkowych kwalifikacji, to prace przy zbiorach. Najbardziej popularnym miejscem jest Hiszpania, gdzie podróżuje się na pola cytrusów. Na początku listopada dojrzewają mandarynki, a zaraz po nich pomarańcze, na które sezon trwa aż do maja. Z biegiem czasu poszukuje się także ludzi do zbiorów śliwek, brzoskwiń, truskawek i oliwek. We Francji można znaleźć zatrudnienie przy winogronach, jabłkach i melonach. Oprócz tego potrzeba mnóstwa rąk do pracy do przetwarzania zbiorów zebranych w okresie letnim. Cały rok natomiast trwa sezon na opiekunki dla osób starszych. Potrzeba ich zwłaszcza w Niemczech, gdzie polscy pracownicy są szczególnie doceniani w tej branży. Nie zawsze trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie – czasem rodzina poszukuje opieki tylko na kilka dni podczas swojego wyjazdu.

Więcej  Praca dorywcza – jaką wybrać?

Poszukiwanie zimowych ofert pracy najlepiej zacząć z początkiem jesieni. Pracodawcy wolą zabezpieczyć się jak najszybciej, by mieć pewnych pracowników z nadejściem zimy. Oferty pracy zamieszczane są z wyprzedzeniem na portalach rekrutacyjnych, takich jak szukampracy.pl, a w przypadku pracy za granicą, także na stronach agencji pośredniczących. Praca sezonowa to idealny sposób na podreperowanie portfela dla studentów i uczniów podczas ferii, ale również dla osób zatrudnionych na etat, którzy chcieliby poświęcić urlop dla dodatkowego zastrzyku gotówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *