Przygotowanie dobrego CV to podstawa w procesie rekrutacji – bez niego pracodawca nie ma szans zapoznać się wstępnie z potencjalnym pracownikiem, a kandydat nie ma możliwości zaprezentować swoich największych zalet i wad. Zawodowy życiorys, jako formalny dokument, podlega pewnym zasadom i obostrzeniom. Ale czy zawsze musi być w pełni poważny niczym urzędowe pismo? Jak napisać dobre CV – kiedy można sobie pozwolić na lekką formę, a kiedy lepiej zachować pełną formalność?

Podstawowe wymagania CV

Curriculum vitae, czyli zawodowe podsumowanie dotychczasowego przebiegu ścieżki kariery, niezależnie od swojej formy, powinno spełniać określone wymagania. Przede wszystkim CV musi zawierać podstawowe informacje o kandydacie, czyli dane osobowe (imię i nazwisko oraz adres kontaktowy, w tym na przykład mail czy numer telefonu). Oprócz tego nie powinno zabraknąć takich sekcji jak doświadczenie, wykształcenie czy umiejętności. Wszystkie dane powinny być możliwie jak najbardziej aktualne, odpowiadać na wymagania z danej oferty pracy i zgodne z prawdą – nawet małe kłamstewko, prędzej czy później wyjdzie na jaw.

Profesjonalny życiorys nie musi być na serio

Tyle, jeśli chodzi o podstawowe wymagania i to, co musi się znaleźć w CV. Ale czy w curriculum vitae nie ma miejsca na nieco mniej formalne elementy? Okazuje się, że czasem można sobie pozwolić na pisanie CV z przymrużeniem oka w niektórych kwestiach. Dotyczy to głównie branży kreatywnych i pracowników, którzy powinni wykazać się niebanalnymi pomysłami i kreatywnością. CV z niecodziennym profilem zawodowym, oryginalną grafiką czy niespotykanym układem elementów na dokumencie będzie dobrą odpowiedzią na oferty pracy dla pracowników agencji eventowych, marketingowych, reklamowych czy grafików i specjalistów social media.

Kiedy lepiej zachować powagę         

Oczywiście są też branże, w których nawet najmniejsza improwizacja jest niemile widziana. Całkowicie formalny charakter CV powinni zachować między innymi pracownicy firm prawniczych czy wysoko wyspecjalizowanych. Na lekką formę CV nie powinni się też decydować specjaliści ubiegający się o stanowiska kierownicze, chyba, że wymiana referencji odbywa się w jakiejś części na zasadzie networkingu, więc pewna doza nieformalnych grzeczności może być na miejscu.

Więcej  Czym jest moduł wypożyczalnia w LoMag?

O tym czy CV może mieć pewne elementy o nieco mniejszej powadze powinna świadczyć treść oferty pracy – jeśli pracodawca publikuje ogłoszenie w raczej nieformalnej konwencji można sobie pozwolić na pewne odstępstwa od sztywnych reguł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *