Na czym polega praca hostessy

Młody człowiek podczas studiów ma za zadanie nie tylko uzyskać wykształcenie, ale też wyjść z domu i nauczyć się „dorosłego życia”. Najlepszym sposobem jest uzyskanie niezależności finansowej poprzez znalezienie oferty pracy i zatrudnienia. Nie każdy jednak jest w stanie od razu podjąć się zajęcia, dzięki któremu możliwe będzie samodzielne utrzymanie – studenci zazwyczaj zaczynają od prac dorywczych, by choć trochę podreperować swój budżet. W przypadku dziewczyn wybór często pada na zawód hostessy, będący dość przyjemnym zajęciem, dodatkowo z elastycznym grafikiem.

Warunki pracy                                                                                                                             

Ogłoszeń pracy w charakterze hostessy jest stosunkowo dużo. Mogłoby się wydawać, że nie jest to ciężki kawałek chleba – wystarczy stać, uśmiechać się i rozmawiać z ludźmi. Zarobki przeważnie są dosyć wysokie – najmniej 8-9 zł netto na godzinę, do nawet 25-40 zł na godzinę przy większych eventach. Tak jak zróżnicowane jest wynagrodzenie, tak obowiązki i warunki pracy hostessy są rozmaite. W przypadku promocji w marketach, polegających na rozdawaniu ulotek lub degustacji produktów, warunki mogą być niezachęcające. Niższe stawki, długi czas pracy (nawet po kilkanaście godzin dziennie), nieustanny uśmiech na twarzy, niekulturalne zaczepki klientów, ból pleców i nóg – nie brzmi to jak przyjemna praca. Dodatkowo wymagana jest książeczka sanepidowska. Pracując, dziewczyny bardzo często nigdy nie widują swojego szefa, kontakt jest mailowy lub telefoniczny, tak jak i podpisywanie umowy zlecenia.

Praca na imprezach

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku większych imprez, gdzie zazwyczaj zapraszane są już doświadczone hostessy. Tu zarabia się więcej, a praca jest przyjemniejsza. Do obowiązków należy witanie gości, udzielanie informacji o evencie. Hostessa musi się wykazać bystrością i znajomością branży, której firmę reprezentuje. Czasami klienci zwracają się do nich z różnymi pytaniami, na przykład na targach motoryzacyjnych dziewczyny bywają pytane o parametry i dane techniczne pojazdów. Hostessa to jednak przede wszystkim praca związana z przyjemną aparycją – wśród obowiązków znajduje się dokładny zapis, jak należy wyglądać. Może być on bardzo ogólny, ale niektórzy pracodawcy szczegółowo opisują ubiór, fryzurę, a nawet kolor włosów i paznokci.

Jak zostać hostessą

Wiele dziewczyn, przeglądając ogłoszenia pracy jako hostessa, łatwo rezygnuje, sądząc, że się nie będą spełniały wymagań. Prawda jest taka, że nie trzeba mieć figury i postawy modelki, by otrzymać zatrudnienie. Są branże, gdzie największe szanse na pracę mają długonogie blondynki, ale na przykład przy promocji produktów spożywczych bardziej wiarygodna będzie dziewczyna o przeciętnym wyglądzie. Przy poszukiwaniu ogłoszeń najlepiej wystrzegać się agencji pośredniczących, ponieważ pobierają duże prowizje, co odbija się na zarobkach. Najłatwiej przeglądać portale z ofertami pracy (takimi jak szukampracy.pl), gdzie możemy znaleźć bezpośrednie oferty od konkretnych firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *