Meldując się do hotelu każdy gość ma podstawy sądzić, że pokój jest pieczołowicie przygotowany na jego przyjazd. Zwykle przekraczając prób sprawdza, czy wszystko jest jak należy przyglądając się pościeli lub zaglądając do łazienki i jej szafek. Brak papieru toaletowego, ręcznika, czy też plama na kołdrze jest oczywiście zgłaszana w pełnej irytacji, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że przecież jakiś człowiek za tym stoi. I ten człowiek nie zawsze ma czas, żeby wszystkie swoje obowiązki wykonać należycie przez wzgląd na bezlitośnie szybko lecący czas i nadmiar powierzonych obowiązków.

Praca przy sprzątaniu

Pokojowa to zawód niezwykle ciężki i nadający się jedynie dla osób z silnym charakterem. Czasami sprzątania jest mniej, czasem więcej, ale zawsze zdarzy się osoba, która zarzuci pracownikowi niekompetencję lub brak dokładności, co może zdecydowanie i szybko podciąć jej skrzydła.

Według większości hoteli, jakie można znaleźć na Best Western standardy są odpowiednio dopasowane do potrzeb gości. Czysta pościel, posprzątana łazienka z przygotowanymi ręcznikami, czyste szklanki przy łóżku i pusta, wysprzątana lodówka to podstawa, której wszędzie się w tej chwili oczekuje.

Zwykle procedura sprzątania hotelu wygląda ponownie i każda z pokojowych otrzymuje do wysprzątania pewną ilość pokoi wolnych po wymeldowaniu się gości oraz inną liczbę pokoi, w których goście się jeszcze znajdują. Na sprzątanie pokoi wolnych jest zdecydowanie więcej czasu, natomiast na sprzątanie zajętych jest to zwykle jedynie kilkanaście minut.

Pokojowe mają również obowiązki dodatkowe, więc jeśli gość zgłosi potrzebę wyprasowania ubrań, wymiany pościeli lub ręczników to musi się ona do niego zgłosić w dogodnym czasie.

Wymagania

Każda pokojowa powinna charakteryzować się pewnymi cechami, które pomogą jej wykonywać swoje obowiązki zdecydowanie lepiej niż inni. Przede wszystkim sumienność i uczciwość, a oprócz tego dyskrecja i miłe usposobienie. Ponadto odporność na stre i duża wytrzymałość fizyczna, bez której ciężko jest powziąć się sprzątania w takiej ilości i tak bardzo różnych rzeczy.

Więcej  Wszystko o pracy sezonowej

Kolejną istotną cechą pokojowej jest asertywność, ponieważ pokojowa nie jest służącą, a jedynie jedną z osób personelu, która pomaga zachować hotel w należytym porządku tak, aby wszyscy byli zadowoleni ze swojego otoczenia – zarówno goście, jak i pracownicy. Często natarczywi goście nie rozumieją tej subtelnej różnicy i wtedy pokojowa powinna grzecznie, acz stanowczo wyjaśnić kim jest i jakie zachowanie przystoi kulturalnemu człowiekowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *