Praca dorywcza – jaką wybrać?

Poszukujący dodatkowego zarobku najczęściej nastawiają się na pracę, którą można wykonywać w czasie wolnym lub okazjonalnie. Zazwyczaj nie jest to zajęcie bardzo twórcze czy rozwijające, ale nie taki jest jego cel. Nadprogramowych pieniędzy potrzebuje bardzo wielu ludzi – w Polsce w 2010 roku w oparciu o umowy cywilnoprawne pracowało aż 20,9% zatrudnionych. Na szczęście ofert pracy jest tak dużo, że właściwie każdy może znaleźć coś na miarę swojej produktywności.

Jak zacząć?

W Internecie oferty pracy publikowane są codziennie, więc można ich znaleźć naprawdę wiele – ale nie zawsze ogłoszenie pracy  pasuje do każdego profilu kandydata. Poszukując pracy dorywczej, należy się zastanowić, jakiego rodzaju zajęcie będzie najbardziej odpowiednie. Należy na samym początku obiektywnie określić swoje możliwości i wymagania. Ile czasu jest się w stanie poświęcić na dodatkowe zajęcie – popołudnia, weekendy, noce? Trzeba również określić swoje umiejętności, ale tym nie należy się zbytnio martwić – pracodawcy chętnie zatrudniają osoby bez doświadczenia, dlatego dla wielu osób jest to doskonały sposób na wejście na rynek pracy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę swoje ograniczenia – na przykład emeryci nie będą przeglądać ogłoszeń dotyczących pracy fizycznej, a takich jest bardzo dużo. To przedsięwzięcie dla osób młodych, najczęściej poszukiwani są mężczyźni. To może być praca na budowie, przy rozładowywaniu towarów, w magazynach, ogrodnictwie, inwentaryzacjach, jako kurier. Zajęciem bardziej kobiecym jest opieka nad dzieckiem,lub osobą starszą, sprzątanie biur i klatek schodowych (sprawdź:Szukam Pracy).

Elastyczne godziny pracy i eventy

Osoby, które wolałyby zajęcia mniej wymagającego fizycznie, mogą poszukać oferty pracy z elastycznym grafikiem – takich jak pracownik call center czy ankieter telefoniczny, przygotowywanie księgowości, tłumaczenia, roznoszenie ulotek. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest śledzenie ogłoszeń w okresach poprzedzających duże wydarzenia – takich jak EURO, Światowe Dni Młodzieży, przeróżne festiwale i imprezy. Znaczna część ofert pracy będzie dotyczyła wolontariatu, lecz nie wszystkie stanowiska da się obsadzić ochotnikami. Jeśli ma się podejście do dzieci, można pracować jako animator – najczęściej w weekendy. Panie z atrakcyjną aparycją bez trudu znajdą zatrudnienie jako hostessy.

Więcej  Gdzie szukać pracy sezonowej podczas zimy

Praca sezonowa

Wśród studentów i uczniów popularne są oferty pracy dotyczące zajęć sezonowych – w turystyce, przy zbiorach, w kurortach (najczęściej jako kelnerzy i pomoce kuchenne), prowadząc budki z jedzeniem. Warto zwracać uwagę na święta okolicznościowe – podczas Bożego Narodzenia można zatrudnić się w charakterze Świętego Mikołaja czy elfa, w sklepach potrzebna jest pomoc przy pakowaniu prezentów. Te oferty pracy pojawiają się raz na jakiś czas, jednak zazwyczaj są dobrze płatne i można traktować je jako jednorazowy zastrzyk dodatkowej gotówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *