W przypadku wielu ludzi praca dorywcza jest obecnie koniecznością. Niskie płace podstawowe, niezdolność do podjęcia stałej pracy, brak doświadczenia, niskie emerytury – to tylko niektóre z powodów, dla których poszukiwane są dodatkowe źródła zarobku. Możliwości jest wiele, trzeba tylko wiedzieć, jak je wykorzystać.

Dla kogo taka praca?

W Polsce, według danych GUS, ponad 1,2 mln Polaków dorabia dodatkową pracą poza swoim stałym etatem. Gdyby dodać ludzi niezatrudnionych na umowę o pracę, ta liczba by znacznie wzrosła. W krajach Unii Europejskiej współczynnik zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin, w grupie wiekowej 15-64 lata, w ciągu dekady (2004-2014) zwiększył się z 16,7 % do 19,6 %. Są to bardzo duże liczby, świadczące o tym, jak wielu ludzi potrzebuje dodatkowych pieniędzy. Oczywiście będą to studenci, którzy chcą zarobić na wakacje, ale także osoby niezdatne do stałej pracy (np. niepełnosprawni), gospodynie domowe, których nie stać na opiekunkę dla dziecka, czy seniorzy dostający po kilkaset złotych emerytury.

Gdzie szukać pracy?                         

Ogłoszeń o pracę dorywczą można szukać w wielu miejscach – w prasie (papierowej lub internetowej), w agencjach pracy tymczasowej, zdarzają się także informacje na słupach czy tablicach w marketach, jednak najszybszym i najwygodniejszym sposobem jest przeglądanie portali z ofertami pracy. Informacje zamieszczone tam przez pracodawców są na bieżąco aktualizowane i uzupełniane, co kilka godzin można znaleźć nowe oferty. Wybór jest szeroki, a zgłoszenie swojej kandydatury ogranicza się najczęściej do wysłania maila z załączonym CV i listem motywacyjnym. Aby mieć jak największe szanse na odzew, należy przygotować solidne CV, zawierające niezbędne informacje. Trzeba wyszczególnić te doświadczenia, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę i przekonają go o odpowiednich predyspozycjach kandydata. Portale z ogłoszeniami o pracę często oferują szereg wskazówek, a także kreatory CV, dzięki któremu nie trzeba martwić się o estetykę życiorysu.

Więcej  Czym jest moduł wypożyczalnia w LoMag?

Ostrożnie!

W przypadku znalezienia idealnej oferty pracy i otrzymaniu odzewu, trzeba zwrócić uwagę na formę zatrudnienia, jaką proponuje pracodawca. Najczęściej jest to po prostu umowa zlecenielub umowa o dzieło – czyli umowy cywilnoprawne, tak zwane śmieciowe. Mimo niezbyt korzystnych warunków, jest to najlepsze wyjście w przypadku pracy dorywczej. Bardzo kuszącą propozycją jest praca „na czarno”, dzięki którym pieniądze przekazywane są do ręki – jednak w tym wypadku bardzo łatwo można stać się ofiarą oszustów. Każdy z nas słyszał o historiach, gdy pracodawca nie wywiązał się z wcześniej określonych warunków i pracownik nie otrzymał wynagrodzenia za swoje usługi. Dlatego lepiej zabezpieczyć się umową (choćby o dzieło), by mieć pewność uczciwego zarobku.

Znalezienie pracy dorywczej jest najłatwiejsze poprzez portale z ogłoszeniami, z ich pomocą możemy też przygotować też odpowiednie CV. W trosce o swoje interesy, powinno się zawsze zawierać umowę, by nie paść ofiarą wyzysku. Przede wszystkim jednak trzeba mieć dużo cierpliwości – tego typu praca jest najczęściej monotonna i mało rozwijająca (choć są też wyjątki). Szukając ogłoszeń, należy regularnie odwiedzać portale typu Szukam Pracy, gdzie ogłoszenia podzielone są na kategorie i łatwo odnaleźć odpowiednie stanowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *